Metody znakowania
DTG - Direct to Garment
Technologia DTG – Direct To Garment
Druk cyfrowy wykonany bezpośrednio na materiale jest relatywnie jedną z najnowszych metod zdobienia odzieży i innych tekstylii. Wykonywany jest za pomocą specjalistycznej maszyny, która bez problemu odzwierciedli nawet najbardziej skomplikowaną grafikę. Technika cechuje się bardzo wysoką jakością i trwałością nadruku. Przeznaczona jest głównie do tkanin bawełnianych, lecz nadaje się również do tworzyw z niewielką domieszką innego gatunku materiału. Technologię DTG wykorzystujemy już od
jednej sztuki i przy mniejszych nakładach trudno znaleźć jej konkurencję. Maksymalne pole zadruku to 50x32 cm.
Sublimacja
Sublimacja
Metoda druku cyfrowego, służąca do przenoszenia grafik na różnego rodzaju produkty przy wykorzystaniu odpowiedniego ciśnienia oraz wysokiej temperatury. Technika charakteryzuje się bardzo żywymi kolorami a w związku z tym, że sublimacja jest procesem chemicznym nadruk całkowicie wnika w materiał przez co jest bardzo trwały i zupełnie niewyczuwalny w dotyku. Metodę stosuje sie wyłącznie
na jasnych tkaninach z minimum 80% poliestru (odzież, torby, poduszuki, smycze, parasole itd.), bądź tworzywach pokrytych poliestrem (kubki, podstawki, puzzle, tablice itd.)
Sitodruk
Najbardziej znana metoda nadruku na rynku. Swą popularność zawdzięcza wiekom użytkowania, które odpowiednio pozwoliły dopracować technikę. Polega ona na rozprowadzeniu farby przez matrycę ze wzorem jaki chcemy nanieść na produkt. Możliwości sitodruku są ogromne, można stosować go na rożnorodnych tkaninach, papierze, ceramice, drewnie i wielu innych materiałach. Ponadto ten sposób znakowania cechuję się bardzo wysoką odpornością i dużym nasyceniem kolorów. Zastosowanie sitodruku jest najbardziej opłacalne przy większych nakładach.
Termotransfer Folia Flex i Flock
Specjalistyczne folie służące do znakowania tekstylii. Wzory wycinane ploterem tnącym aplikowane są za pomocą specjalnej prasy termotransferowej pod wpływem wysokiej temperatury oraz odpowiedniego docisku. Takie nadruki wykazują się bardzo dużą trwałością lecz są ograniczone ilością kolorów oraz poziomem skomplikowania wzoru. Metoda stosowana jest praktycznie na wszystkich rodzajach tekstyli. Flex charakteryzuje się gładką strukturą folii a Flock posiada delikatną strukturę zamszu i może stanowić ciekawą alternatywę względem haftu.
Haft komputerowy
Haft komputerowy jest bardzo trwałą metodą znakowania odzieży, szczególnie efektownie wygląda na koszulkach polo, czapkach, bluzach, polarach i ręcznikach. Odzież lub gadżet jest zakładana w tamborek, a następnie wzór nanoszony jest przy pomocy hafciarki. Metoda charakteryzuje się wysoką trwałością na ścieranie i odbarwienia.
Grawer laserowy
Grawerowanie laserowe ma bardzo szeroki zakres zastosowań i jest bardzo uniwersalne w tym aspekcie. Grawerować można na wielu materiałach od tworzyw sztucznych po metale powlekane. Sam proces grawerowania lub cięcia polega na silnym nagrzaniu powierzchni przez wiązkę laserową, w przypadku grawerowania polega to na zmianie koloru i wytworzenia kontrastu poprzez spalenie lub lub wyparowanie części materiału, w przypadku cięcia następuje ono poprzez stopienie lub całkowite wyparowanie materiału w jego miejscu. Metoda charakteryzuje się dużą trwałością i precyzją. Technika nie pozwala na zastosowanie wielu kolorów, ale nie przeszkadza to w wyjątkowym wyglądzie grawerowanych rzeczy. Grawer pozwala też na cięcie wielu materiałów. Metoda pozwala na znakowanie lub tworzenie tablic i szyldów, tabliczek znamionowych, medali i statuetek, szkła, karafek, szklanek, skrzynek i pudełek, magnesów i breloczków, długopisów i wielu innych.
Ekosolwent
Druk ekosolwentowy jest rozwinięciem technologi solwentowej, która umożliwiała druk na większej ilości różnych materiałów(nawet tych z dużą zawartością plastików np. banery, siatki, folie). Druk ekosolwentowy został pozbawiny szkodliwych substancji chemicznych, przez co jest lepsza dla środowiska i pozwala na druk materiałów przeznaczonych do wnętrz budynków. W porównaniu do technologi solwentowej druk ekosolwentowy do ekspozycji zewnętrznej powinien zostać zalaminowany.